Způsob jak vše vzít do svých rukou aneb cesta jak nalézt životní spokojenost

Neúspěch úzce souvisí s chybějící schopností ovládnout strach. Většina lidí vnímá strach jako něco omezujícího a negativního. Naučili se strach chybně interpretovat.

Strach je emocí, která do těla vysílá z mozku signál zastav se, ustrň nebo uteč. A je-li strach naším bezmezným vládcem, stane se velmi omezujícím faktorem našeho úspěchu.

Dokážete-li však svůj strach nejprve pozorovat a později dokonce ovládnout, stane se vaším spojencem.
Pochopíte-li jeho význam a ovládnete jej, začnete jeho signál vnímat jako pokyn:
  • POZOR, zvyš svou pozornost!
  • Zastav se, v minulosti si v podobné situaci selhal!
  • Vyřeš to jinak než posledně! nebo
  • Nemáš s danou situací zkušenosti!
  • Promysli si důkladně svůj další krok!
  • Vede skutečně k cíli, který stojí za tvou odvahu?

Využijete-li stavu, kdy vás strach zastaví k zamyšlení namísto k panice, k posouzení situace a hledání nového východiska, stáváte se vládcem svých emocí a kráčíte po cestě k ovládnutí svých myšlenek.

Myšlenek, které jsou tím jediným, co rozhoduje o vaší spokojenosti!

O vašem životě a spokojenosti rozhodují vaše myšlenky a vy jste schopni každou svou myšlenku zastavit, zpomalit a nahradit myšlenkou, která vás bude posilovat a dodávat vám odvahu být spokojenějším a radostnějším člověkem.
Přestaňte hodnotit a posuzovat, jak máte vypadat, jaký máte být a co vás má činit štastnými podle názorů druhých lidí. Máte k dispozici svůj vnitřní hlas a osobní kompas v podobě vlastních hodnot. Stačí si své vlastní hodnoty uvědomit a začít svůj vnitřní kompas naplno používat.
Mozek vám generuje emoce na základě toho, jestli jednáte v souladu s vašimi osobními hodnotami. Jednáte-li v souladu s vlastními hodnotami, prožíváte radostné pocity, jednáte-li v rozporu s hodnotami, které ať již vědomě nebo podvědomě ctíte, prožíváte negativní náladu.
Schopnost ovládnout svůj strach a znalost vlastních hodnot jsou podstatnými faktory ovlivňujícími vaši životní spokojenost a úspěch. Je velký rozdíl, jestli za svým úspěchem spěcháte po rozbouřeném moři (nezvládnuté emoce) se spuštěnou kotvou (nekontrolovaným strachem) a bez kompasu (bez znalosti svých osobních hodnot) nebo s větrem v zádech (odvahou), po klidné hladině (s vyrovnaností) a s jasně zvoleným cílem (cílevědomě).

A jak můžete začít?

Staňte se pozorovatelem svých emocí. Sledujte, kdy jste ovládáni strachem a co vás v danou chvíli motivuje k tomu, dělat to, co právě děláte. Je to radost nebo strach?

Bez spěchu a bez výčitek se pochvalte za každou situaci, kdy jste si vědomi své motivace. Vytrváte-li a postupně se začnete také zamýšlet, jestli pro to co děláte znáte svoji pozitivní motivaci, zjistíte, že spokojených dní ve vašem životě postupně přibývá.
Současně jak začnete ovládat svoji motivaci, začnete si být vědomi více a více svých myšlenek, které v minulosti proudily vaším mozkem na pozadí a vy jste je nechali bez povšimnutí plynout.

A co bude následovat?

Stanete se pozorovatelem svých myšlenek a začnete být schopni si je uvědomit a ovládat je. Budete schopni vědomě nahradit oslabující myšlenky myšlenkami podporujícími a stanete se tak vládcem přítomného okamžiku, pánem své spokojenosti a vyrovnanosti, strůjcem vlastního pocitu štěstí.
Že to zní příliš jednoduše nebo složitě? I o tom rozhodujete jen a jen vy. Je jen na vás, čemu věříte, jaké programy ve vašem mozku aktuálně rozhodují o tom, jak se cítíte. Sepište si své osobní hodnoty a začněte si uvědomovat své emoce. Získáte tak nástroje, jak nainstalovat do svého mozku program zvaný trvalá spokojenost.