Tomáš Baťa: Vytrvalý muž, který se nebál učinit první krok

Kdo by neznal jméno jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů v českých dějinách? Jméno muže, který dokázal postavit obuvnické impérium. Jak tohle všechno dokázal? Jaké principy musel přijat za své, aby jej potkal úspěch?

“Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“ – Tomáš Baťa

Dějiny se začaly psát 3. dubna 1876. Tehdy se narodil Tomáš Baťa v malebném městě Zlín. Již v útlém mládí se rozhodl pokračovat v rodinné tradici. Toužil se věnovat obuvnictví. Přeci jen první zmínka o ševci jménem Baťa je z roku 1667. Po ukončení studia učinil první krok. Bylo mu tehdy pouhých 15 let, když pešky vyrazil do Vídně, aby prorazil ve svém oboru. Jenže narazil na první velkou překážku. I přes všechno své úsilí si jeho boty nikdo nekupoval! Bylo to poprvé, když si Tomáš Baťa uvědomil, že je důležité výrobu podnítit trhu a jeho požadavkům. S ještě větším odhodláním se vrátil do Zlína a nastoupil v otcově dílně jako obchodník.

24.srpna 1894 se pro Baťu stává zlomovým datem. V ten den vznikla firma, která je nyní celosvětovým fenoménem. A víte proč? Díky inovativním postupům, které se staly vzorem pro další dekády. Pásová výroba (zde se inspiroval Henry Fordem, pro kterého pracoval při svém pobytu v USA), pravidelná pracovní doba a mnohé další.

Za největší faktor úspěchu se dá považovat Baťův cit pro potřebu zákazníka. Plně jej prokázal ve chvíli, když firma procházela krizí. Několik let od otevření dokonce hrozil bankrot celé společnosti. Situaci se podařilo zachránit světovou novinkou. Plátěná obuv. V tom období nevídaná věc. Nelze se divit, že se jednalo o modní hit sahající za hranice Evropy.

Tomáš Baťa vždy nalezl cestu jak přetavit překážky ve svůj prospěch. Během první světové války dodával boty armádě. Milióny kusů. O pár let později, během hospodářské krize v roce 1922, zlevnil vše na polovinu. Díky tomu získal lidi na svou stranu a jeho firmu čekalo během krize nemyslitelné. Expanze do 60 zemí světa. V této době se Baťa začal naplno věnovat svým zaměstnancům: vybudoval pro ně nový Zlín. Stavil obytné domy, školy, kulturní zařízení, nemocnice, kina a filmové studia, čímž dal vzniknout jednomu z prvních českých měst funkcionalistické architektury.

Tomáš Baťa si jasně uvědomoval, že práce podřízených, která je bez motivace, je výrazně slabší než práce těch, kterým jsou svěřeny pravomoci a důvěra. Proto vytvořil systém samostatných oddělení se samostatnými vedoucími. Každé oddělení mělo samostatný rozpočet, každý byl placen podle svých zásluh. Dnes se o něm mluví jako o zaměstnavateli století.

V roce 1932 Baťa zahynul při pádu soukromého letadla na letišti v Otrokovicích. Odešel sice velmi náhle, ale jeho filozofie podnikání přežila a je inspirací mnoha začínajícím i zkušeným podnikatelům dodnes. Tomáš Baťa je důkazem, že vytrvalá práce a píle přináší ovoce.

“Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.“ – Tomáš Baťa

Jste připraveni učinit první krok ke svému snu? Zjistěte si vaše silné stránky. Udělejte si ZDARMA Test smyslových center mozku. Během 10 minut vám zašleme pečlivý rozbor výsledků v PDF do vašeho emailu.