Jak prožít radostný vztah aneb 3 nejčastější důvody, které vedou k rozchodu

Věděli jste, že se na světě každou minutu někdo rozejde? Nechcete aby váš vztah skončil? Spokojený, zamilovaný pár nemyslí u svého protějšku na jeho špatné vlastnosti. Všude vyzdvihují ty správné, ty silné. Každý obdivuje toho druhého natolik, že je pro něj ochoten dát ruku do ohně. Mnoho párů je důkazem, že tyto krásné pocity vám mohou vydržet až do konce.  

“Kamkoliv jdeš, nezapomeň s sebou vzít i srdce.”

John Gotmann provedl se svými kolegy z Gotmann Relationship Institute unikátní výzkum mezilidských vztahů. Cílem dlouhodobé experimentu bylo nalézt nejčastější důvody k rozchodu.

1. Pravidelné hádky ve vztahu

Jsou u vás hádky na denním pořádku? Rozčílí vás na něm každá maličkost? Právě to se považuje za největší likvidátor společného soužití. Nenechte se ale zlomit. Existuje cesta jak i tuhle překážku pokořit.

Odborník na vztahy Mgr. Pavel Rataj doporučuje empatické naslouchání. Vyzkoušejte ztišit televizi, sednout si naproti sobě a se zájmem poslouchejte váš protějšek. Dejte mu najevo, že mu rozumíte. Ptejte se, pokud si nebudete jistí.Při troše tréninku se to stane zdravým návykem, a postavíte si pevné pilíře pro váš vztah.

2. Pomlouvání a kritika partnera

Jste ve společnosti přátel a oni se vás zeptají na partnera. Co jim o něm / ní řeknete? Zvítězí negativní či pozitivní podněty? Pokud posunete do popředí to negativní, dá se očekávat, že jste zapnuli odpočet konce.

I nyní pro vás máme menší tip na vylepšení. Každý den, alespoň jednou, vyjádřete svou lásku tomu druhému. Mnohdy postačí jednoduché obejmutí, procítěna pusa na tvář. Dle doporučení vědců oceňte denně jednu věc, kterou váš partner provedl velmi dobře. Síla slova je ohromná. Ani bychom netušili, jak moc to může ovlivnit vztah.

3. Snaha dokázat, že já mám pravdu a druhý ne

Vždy musíte zvítězit. I když si dobře uvědomujete, že s největší pravděpodobností nemáte pravdu. Přece nechcete, aby právě on či ona měl navrch, že? Takže si postavíte okamžitou obranu.

Za ideální se považuje to, když si dokážete vyjít vstříc. Tolerance především. Je pochopitelné, že to vždy nejde jenom tak. Přitom je rada odborníků velmi jednoduchá. Připravte si tužku a papír. Zapište si minimálně 3 věci, které na svém protějšku milujete ze všeho nejvíce. Zamyslete se nad výsledkem vašeho snažení. Je ten nejhorší prudič a nebo se v něm skrývá poklad? Mnohdy si uvědomíte, že jste vlastně ti nejšťastnější. Jelikož jenom vy máte tak dokonalý protějšek.

Nechápejme se špatně. Nehážeme vám záchranný kruh pro váš vztah. Jedná se pouze o malé kroky, které vás mohou nasměrovat na správnou cestu. Častokrát chceme stále něco víc a přitom zapomeneme na to co máme teď! Inspirovat se můžeme tímto citátem.

Užívej si čas pro lidi které miluješ. Jednoho dne přijde den, kdy si řekneš “Přál bych si abych to udělal” nebo “Jsem rád, že jsem to udělal”. –  Zig Ziglar

Chcete získat nadhled nad situací a zjistit co je pro vás ve vztahu důležité? Udělejte si ZDARMA Test smyslových center mozku. Během 10 minut získáte do email pečlivě zpracované výsledky v PDF souboru.