Lék na nerozhodnost aneb 3 bleskové tipy jak činit lepší rozhodnutí

Rozhodování patří mezi významné aktivity všedního dne. A právě nerozhodnost je překážka. Prakticky všichni se snažíme svým rozhodnutím maximalizovat zisky a zároveň minimálně tratit. I když si plně uvědomujeme co je pro nás výhodné, tak se 9 lidí z 10 bojí učinit první krok. Mě nevyjímaje. Překvapivě jsem zjistil, že se stačí řídit pouze několika málo body a naše situace již nebude bezvýchodná. Ověřte to na vlastní kůži už za 5 minut!

“Pokaždé, když jsem činil rozhodnutí menšího významu, považoval jsem za výhodné zvážit všechny jeho klady a zápory. Nicméně v případě životně důležitých záležitostí… by rozhodnutí mělo přijít z nevědomí, odkudsi z nitra.” – Sigmund Freud

1. Nikdy nelitujte svého rozhodnutí

Jednoho dne přijdeme na to, že rozhodnutí, které jsme vykonali před klidně i několika lety, bylo chybné. Naštěstí, chybovat je lidské. Záleží ale jak se k tomuto faktu postavíme! Pokud svého rozhodnutí začnete litovat, jste v budoucnu v podobné situaci paralyzováni. Berte to, co se stalo, jako poučení. Pomůže vám to se podívat na současný rozhodovací proces s otevřenou myslí a nadhledem.

2. Postavte si hodnotový žebříček

Doporučujeme si zapsat alespoň 5 životních hodnot. Budou to vaše pilíře ke snadnějšímu rozhodování.  Udělejte to! Dá se to aplikovat na jakékoliv životní rozcestí. Pokud by vám jedno bezcharakterní rozhodnutí přineslo krátkodobý finanční zisk, ale vaší prioritou číslo jedna je charakter – rozhodnete se raději pro peníze, anebo pro svůj charakter? Určitě si již odpovíte sami. Opět zde máme důkaz, že tužka a papír mají kouzelnou moc.

3. Stanovte si limity

Trávíte při hledání toho správného kroku příliš mnoho času? Zkuste si určit limity. Podvědomě začnete pracovat usilovněji. Pochopitelně si toto časové rozslišení stanovte reálně. Nikdo není schopen napsat knihu za jeden večer naopak 10 stran určitě ano. Klidně zajdětě ještě dál a udělejte z vašeho rozhodnutí nevratnou záležitost. Kupříkladu vyhoďte účtenku a ponechte si pouze dobrý pocit.

“Životní úspěch nezáleží na podmínkách, ale na rozhodnutích.” – Hal Urban