3 nebezpečné motivační návody a postupy, které zabíjí váš úspěch

Existuje tisíce knih a taktéž nezměrné množství audio nahrávek s tématikou úspěchu. Po celém světě se uskutečnily desetitisíce školení, které vám zaručují peníze, vztah i radost ze života. A to vše bezbolestně. Má to ale jeden háček. Bylo dokázáno, že mnoho rad nejen nepomáhá, nýbrž dokonce škodí! Jaké jsou ty nejčastější?

“Motivace zvenčí je jako smrad. Rychle se totiž vyvětrá.” – Ivo Toman

1. Vizualizuj si úspěch!

Prvním vyvráceným mýtem je vizualizace. Tento návod byl propagován mnohými příručkami v posledních letech. Vždy jste byly požádáni, abyste zavřeli oči a představovaly si vaše nové já. Výsledkem mělo být pár kilo dolů, nebo třeba nový partner. Přitom úspěšnost byla minimální!

Například v roce 1999 vědkyně Lien Phamová a Shelly Taylorová z univerzity v Kalifornii provedly studium s odborným názvem “Od myšlenek k činům”. Skupinka studentů byla požádána, aby se několik minut po každý den věnovali myšlence vizualizace. Zadání bylo jednoduché. Měli si představit, že semestrální zkoušku, která je za pár dní doopravdy čekala, dopadla skvěle. Do popředí měli posunout pocity, že to zvládli na výbornou. Druhá část se připravovala normálně, jako vždy. Co myslíte, jaký byl výsledek? I když se v první skupině věnovali vizualizaci jen pár minut denně, skončili daleko hůře než skupina, která se připravovala obyčejně! Možná se díky cvičení cítili lépe, na druhou stranu to nemělo žádný účinek na výsledek.

2. Zkus ze sebe dát to nejlepší!

Další motivační omyl. Myslíme si, že tím druhé osobě pomůžeme, ale je to právě naopak. Může to sice slabě podpořit, ale pouze ve chvíli, kdy na vás není vytvářen nijak vysoký tlak. Prakticky tím člověka odsoudíte k průměrnosti!

Světově uznávaní psychologové Edwin Locke a Gary Latham se zabývali rozdílem mezi pevně stanoveným, náročným cílem a jednoduchým přístupem “dej ze sebe to nejlepší”. Přinesli důkazy z více než tisíce studií, které se zaměřovaly na úspěch. Všechny ukazovaly na jedno. Respondenti, kteří měli pevně stanovený, náročný cíl do něj vložili daleko více úsilí než lidé, kteří do toho šli “po hlavě”. Ti, co činili organizovaně, věděli proč a za jakým účelem tak konají! To je důvod, proč tento způsob vždy zvítězí.

3. Stačí zapsat své cíle a úspěch je zaručen!

Psané slovo je sice nástroj, ale ne výsledek. Určitě jste slyšeli o studii z roku 1953. Vědci z univerzity v Yale požádali své studenty, aby si stanovili cíle, kde se vidí za 20 let. Po zmíněném období všechny svolali, a zjistili úžasný fakt. 3% studentů, kteří si jako jediní své cíle nakonec zapsali, bylo bohatších než 97% zbývajících účastníků experimentu. Není to skvělé?

Až na to, že do dnešního dne neexistuje záznam, že by takovýto výzkum byl někdy prováděn! V roce 2007 se investigativní novinář Lawrence Tabak pokoušel najít pro tuto studii důkazy. Neúspěšně! Dokonce i sekretářka, která v dané době na Yale pracovala, o ničem podobném neslyšela.

Motivačních omylů je mnoho. Pro každého z vás je ta správná cesta jenom jedna.

“Odjakživa jsem hledal sílu a důvěru mimo sebe. Ale ony přicházejí zevnitř. Vždycky tam jsou. Jenom pro vás.” 

Umíte se motivovat? A víte, jak se motivovat maximálně efektivně a zažít úspěch? Zjistěte to díky rychlému testu vašeho mozku. Udělejte si během 5 minut a ZDARMA Test smyslových center mozku >>.